קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        

מהי תזונה סינית- מקרוביוטית?
שיטת הטיפול בתזונה סינית-מקרוביוטית נשענת על שתי שיטות טיפול מהמזרח אשר עברו התאמה לצרכים הייחודיים של המטופל הישראלי: התזונה הסינית והתזונה המקרוביוטית.
המשותף לשתי השיטות היא ההבנה כי האדם נמצא בתהליך מתמיד של שינוי, של פירוק ושל בניה. בחירה לא מדויקת של מזון תביא בסופו של דבר לבניית גוף חולה ואילו בחירה מתאימה של סוגי המזון תביא בהדרגה לבניה של גוף המתפקד כהלכה ותומך בתפקוד מנטאלי תקין.
שיטות התזונה הללו עושות שימוש במרכיבי תזונה המגבירים את השפעת הטיפול ובשיטות בישול שונות המפיקות ממרכיבי המזון את ההשפעה הטיפולית הרצויה. 

התזונה הסינית - שיטת טיפול המנסה להסביר את מגוון התופעות לפי מודל חמשת היסודות (עץ, אש, אדמה, מתכת ומים).
בתזונה הסינית ניתן דגש רב להתאמת המזון ושיטות הבישול לעונות השנה השונות. בחירת המזון המתאים למטופל מתבצעת לפי היחסים בין כל אחד מחמשת שלבי השינוי. למשל, אדם הסובל מעודף  באדמה (השמנה, ליחה בגרון, עור שומני) יקבל כחלק מהטיפול מזונות הקשורים בעץ, המווסת את האדמה אשר אינה מאוזנת - מזון ירוק העשיר בכלורופיל, ותבשילים המבוססים על גריסים מלאים .

התזונה המקרוביוטית - שיטת טיפול שצמחה ביפן של המאה ה-18 ומסבירה את כלל התופעות במונחים דואליים -  מונחי ה-YIN וה-YANG
מזון מסוג YANG יהיה מזון אשר יחמם, ייצור כיווץ ועליה בטונוס השרירים, יניע, יעודד תנועה אל פנים הגוף ויעזור לגוף לייצר חום ולשמר אותו בפנים. בין המזונות הנוטים לYANG: מזונות מהחי, מזונות שגדלו באקלים קר, אלו שבושלו זמן ארוך, שורשים או ירקות הקרובים לאדמה, מזונות מלוחים, יבשים או אלו העשירים במינרלים חלבון וסיבים.
מזון מסוג YIN יהיה מזון אשר יעזור לגוף להתקרר על ידי תנועה מהפנים החוצה וייצור מצב של הרפיה. בין המזונות הנוטים לYIN: מזונות מהצומח, עלים ופרות, מזונות שגדלו באקלים חם, מזונות שבושלו זמן קצר או שלא בושלו כלל ומזונות מתוקים הדלים במינרלים, בחלבון ובסיבים.
אסטרטגיית הטיפול מתאימה למצב הנוטה ל-YIN טיפול YANG ולהפך. לדוגמה: מצב של חום גבוה, צמא ועצירות הינו מצב YANG בעיקרו. על כן למצב כזה יתאים טיפול YIN - תזונה פחות מבושלת, עם מעט יותר פרות, משקאות כמו תה ירוק ונענע המקררים ודוחפים מכיוון מרכז הגוף החוצה. 
      
כיצד מתבצע האבחון?
אבחנת הפנים והגוף נותנת מידע רב על עברו התזונתי של המטופל ועל הצעדים עליו לנקוט כדי לשפר את מצבו - המטפל מתבונן בפני המטופל ובוחן את המבנה, גוון העור, כתמים, שומות, כלי דם ושיעור. גם הלשון, כפות הידיים והרגליים נבחנים בקפידה.
בנוסף מתבצע תשאול מקיף הכולל כמובן את הרגלי החיים והתזונה של המטופל.
להשלמת התמונה נעשית בדיקת דופק, ונבנית מפת לידה, בהתאם לעקרונות הרפואה הסינית העתיקה – אשר נותנים ידע נוסף על המבנה הבסיסי של המטופל, נקודות חולשה וחוזק וכיווני טיפול מועדפים.

כיצד מתבצע הטיפול?
הטיפול בתזונה יכול להוות טיפול בפני עצמו או להשתלב כחלק מטיפול מלא ברפואה סינית.
מפגש ראשון: נמשך כשעה וחצי וכולל אבחון, תשאול והצגת עקרונות ההתנהגות הראשוניים עבור המטופל.  לאחר הטיפול הראשון המטופל עדיין לא אמור לשנות דבר באורח חייו.
מפגש שני: נמשך כשעה, מתקיים כשבוע לאחר המפגש הראשון, ובמהלכו בונים המטופל והמטפל, יחד, דף הנחיות מדויק.
בין המפגש השני לשלישי: מנסה המטופל ליישם את מה שתוכנן במפגש השני. זה השלב במהלכו עלולים לעלות קשיים ולצוץ שאלות. במהלך השלב הזה חשוב מאוד שהמטופל ירגיש בנוח לפנות אל המטפל בטלפון ולהתייעץ עמו בקשיים ובשאלות המתעוררים.
מפגש שלישי: נמשך כשעה ומתקיים כ-3 שבועות לאחר המפגש השני. מפגש זה הוא חשוב במיוחד, משום שבמהלכו ניתן לתקן את ההנחיות שניתנו ולהתאימן טוב יותר לאורח חייו ולצרכיו הבריאותיים של המטופל. במהלך מפגש זה ניתן להתחיל טיפול בשיטות טיפול נוספות כמו דיקור, טווינה או צמחי מרפא.
שלושת המפגשים הללו מהווים את הבסיס לטיפול התזונתי. מטופל הסובל מבעיה בריאותית, יקבל המלצה להמשיך בטיפול באחת או יותר משיטות הטיפול הנוספות ברפואה, עד להשגת שיפור משמעותי במצבו. ניסיון העבר מראה כי מטופל שמיישם עקרונות תזונתיים באורח חייו מגיב טוב יותר ומהר יותר לטיפולים הנוספים אשר מציעה הרפואה הסינית, אך לעיתים קרובות די בתזונה בלבד כדי להביא לשיפור משמעותי במצב.
מטופלים הנעזרים בכלי התזונתי בלבד יקבלו המלצה להגיע כ-4 פעמים בשנה למפגש בו ילמדו כיצד להתאים את תזונתם לחילופי העונות, וכמובן יקבלו תמיכה טלפונית והזמנה לסדנאות העשרה בנושא תזונה ואורח חיים במהלך השנה.

למי מתאים הטיפול?
הטיפול מתאים למטופלים הנמצאים במגוון מצבים:

 • קשיי עיכול - גזים, הקאות, שלשול ועצירות.
 • תסמונת המעי הרגיז או מחלות מעי דלקתיות
 • נשים בשלבים שונים בחייהן: טיפול בבעיות מחזור (כאבי מחזור, מחזור לא סדיר, אל וסת), נשים הרוצות להיכנס להריון, בעיות פריון (גם בגברים), נשים בהריון (בחילות, סיבוכי הריון), נשים מיניקות ונשים בגיל המעבר.
 • בעיות אורתופדיות וראומטיות כמו  - דלקות פרקים, אוסטיאופורוזיס, כאבי פרקים.
 • חולי סוכרת.
 • חולי סרטן.
 • מצבי עייפות, עייפות כרונית, אנמיה.
 • מחלות עור (אקזמה, פסוריאזיס)
 • מחלות בדרכי הנשימה ואלרגיות (אסטמה, קדחת השחת, הצטננויות חוזרות)
 • מערכת חיסון חלשה
 • מצבי חרדה, אי שקט ודיכאון (בשילוב עם כלים טיפוליים נוספים).
 • ילדים (הטיפול בילדים מחייב טיפול ושיתוף פעולה של ההורים).
 • מטופלים בשיטות טיפול אחרות הזקוקים להעצמת התהליך הטיפולי ושיפור הישגיו.
 • כל אדם שחש בטוב אבל מעוניין ללמוד איך לבחור מזון בצורה חכמה יותר ומותאמת בצורה אישית.


> שאלות ותשובות בנושא תזונה סינית

© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים