קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        

מבין כל החגים המסורתיים והדתיים חג האילנות הוא חג שמחבר אותנו לאדמה בצורה מאוד פיזית ויישומית. אין הרבה חגים כאלה שאתה פשוט לוקח שתיל ושם באדמה בזמן הנכון (ובמקום הנכון) וקיימת את "מצוות החג" בלי להגות בו יומם וליל, בלי סיפורי מסורת אבות (למרות שאני מאוד אוהב). אפשר בגינה שלנו, אפשר ביער, או בגן ובבתי הספר.
בעידן שבו אפשר להקים ולהוריד עולמות (כמעט) בלחיצת "לייק" בפייסבוק והילדים מעוגנים היטב היטב ל"נינג'ה פירות"- מלבב מאוד לראות את הסיפוק שנוצר משתילה של איזה עץ קטן ללא אפליקציות.
נכון, ט"ו בשבט הוא ראש השנה לאילנות, לטבע שנותן לנו מפירותיו וחג לארץ השופעת שבייחוד בשנים ברוכות בממטרים, מספקת יבול נפלא לאדם ולבעלי החיים. מעבר לנטיעות ואכילת פירות יבשים אין כמעט אזכור (כך לפחות ממה שאני זוכר...) במסורת החג לדבר נוסף שחל יחד עם החג לאילנות. לשם כך אולי יש לנדוד לסין הרחוקה (אפילו בדמיון) ולהבין משהו מסמלי התרבות הזו.

למרות השוני והמרחק הרב בין ישראל לסין, יש דמיון מאוד מעניין בין התרבות היהודית המסורתית לבין התרבות הסינית העתיקה. בסין- ראש השנה הרשמי חל לרוב כשבועיים לפני ט"ו בשבט. הסינים חוגגים את ראש השנה בתאריך זה (מולד ירח שני לאחר שיא החורף) אלפי שנים מכיוון שהוא מסמל את פריצת האביב הראשונית וזאת עוד בטרם אנחנו חווים את האביב במלא הדרו ובמלוא צמיחתו. 
גם הסינים חילקו את השנה ל-4 חלקים, 4 עונות ושייכו כל עונה לאלמנט סמלי:
* החורף שייך לאלמנט המים
* הקיץ לאלמנט האש
* הסתיו לאלמנט המתכת (שקשור לאיסוף, צמצום)
* האביב שייך לאלמנט העץ.

אלמנט העץ מסמל בתרבות הסינית את ההתחלה, את הצמיחה, את התנועה החזקה והעוצמתית מתוך החורף המנמנם. העץ הוא האלמנט שנותן את הדחיפה לשאר האלמנטים במעגל השלם. ברפואה הסינית אנו משתמשים רבות בהבנת אלמנט העץ למודעות ולריפוי ושינוי. בגוף האדם, השרירים והגידים מייצגים את העץ, בזכות תנועתם הרבה.
מבין האיברים הפנימיים, האיבר אשר מייצג את העץ בצורה המובהקת ביותר הוא הכבד. הסינים התייחסו לכבד לא רק כאיבר אשר מסלק רעלים מהדם ומהגוף, אלא גם כפונקציה חשובה אשר קשורה לכל התנועה ההרמונית בגוף, להגנה, לוויסות של זרימות שונות בגוף. אפילו של רגשות.
אלמנט עץ מייצג את הצורך והרצון לשינוי והתחדשות. כאשר אני קם כל בוקר עם רצון ליצור, או כאשר אני חווה יצירתיות בחיים שלי במערכות היחסים, בעבודה, עם הילדים וכו'- אני מקיים את אלמנט העץ בחיים שלי.  כאשר ה"עץ" נחסם – אני עלול לחוות תסכול וכעס.

כיצד מומלץ להפעיל את ה"עץ" ולתחזק נכון גם את ה"כבד"?

מעבר לשתילה של עץ קטן ונחמד פעם בשנה, כדאי לפגוש את הטבע בשלבים שונים במשך השנה. לרוב הילדים הגדלים בעיר אין את ההזדמנות הזו לפגוש את השינויים בטבע.
מי שמכיר ויודע יכול למצוא כבר עכשיו צמחים אשר מתאימים לאכילה, כמו עלי החוביזה (נפלאים בהקפצה עם בצל ואגוזים וטובים לחיזוק ברזל) או כמו עלים של החרחבינה המכחילה (זו לא קללה- זה טעים מאוד) או אפילו סרפדים שטובים בחליטה לחיזוק הברזל או טיפול בדלקות בשתן (לקטוף עם כפפות, לשטוף ולחלוט).

הסינים החכמים ידעו כבר לפני שנים רבות כי הצבע הירוק הוא הצבע של העץ. כל מה שירוק בטבע (בעיקר העלים שצמיחתם מהירה) מועיל לכבד. כמעט כל העלים הירוקים טובים ומועילים לכבד. הם עוזרים לניקוי וויסות מערכת העיכול. גם הטעם החמוץ מועיל ומתפעל טוב את מערכת הכבד. בעברית שורש המילה צמח בהיפוך נותן- ח.מ.צ. צמח וחמוץ מאוד דומים וקשורים מאוד זה לזה.
בחיי היומיום כדאי לעודד את היצירתיות: כשאנחנו צופים בילדים קטנים אנחנו רואים בכל רגע איזשהו פן יצירתי. נכון, שכאת/ה נכנס/ת הביתה ורואה את הבן שלך ממלא קערות במים ומתופף עליהם והכל רטוב ומלוכלך את/ה לא ישר קופץ/ת משמחה...אבל גם זו יצירה.
לצערנו, בעולם המבוגרים אנחנו הרבה פחות יצירתיים והרבה יותר מקובעים ו"מתפקדים". להכניס יצירתיות לחיינו זו משימה שדורשת מאיתנו בעיקר לשחרר את המעצורים ולשכלל את כושר ההמצאה שלנו כל יום מחדש. לבחור משהו חדש בכל יום: לכתוב, לעסוק באמנות או כל דבר שיש לו משמעות של יצירה וצמיחה בחיים.

בתחילת האביב, הגוף מתחיל בתהליך של התחדשות, בדיוק כמו הצמיחה בטבע. לעיתים ההתחדשות הזו דורשת מאיתנו התנקות ואיזון מחדש. זו הסיבה שכל מי שעוסק בתזונה מסורתית מאמץ לעצמו ניקוי תזונתי של מספר ימים.
גם למי שהתהליך קשה ומאיים ניתן לשלב בזמן האביב יותר ויותר מרכיבים מאלמנט העץ בתזונה: מזון נקי, טרי, הרבה עלים, בישול ללא תבלינים רבים מדי, ללא עיבוד רב מדי, הפחתה של קפה או תה שחור ושתיה של מים עם מעט לימון סחוט או חליטות של צמחים טריים, כגון לימונית, לואיזה, מליסה, מרווה וכו'.

על פי המסורת הסינית, בשנה הסינית החדשה 2012 (שנת הדרקון) שהחלה לפני כשבועיים אלמנט העץ הנו דומיננטי מאוד ועוצמתי במיוחד.
כדאי מאוד לשים לב לשינויים המתרחשים בתוכנו ולתת להם מקום, ביטוי ומשמעות.

שיהיה לכולנו התחלת אביב שמח וצומח!

© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים